Slika rasplesanih ljudi

Razumjet sebe nije lako.

Nekim ljudima treba mnogo godina da razumiju sebe i da shavte tko su zapravo. Doživljavamo puno stvari kroz odrastanje kako bismo otkrili svoje snage i slabosti. Koje su to stvari koje bi nas usrećile ili rastužile, i koje su naše misije u životu. Doživljavamo situacije ili probleme koje će nas natjerati da se promjenimo, bila to bolja verzija nas ili ne. Razumijevanje sebe svakako će nam pomoći u razvoju.

Možemo se razvijati tek kad upoznamo osnove i važne aspekte našeg života. Winnicott u svojoj teoriji sugerira da je samosvijest sastavljena od prave i lažne samosvijesti. Pravo je ono što zaista i jesmo, naši pravi osjećaji i želje, dok je lažna samosvijest ona koja se promijenila tijekom vremena, poput našeg ponašanja i osjećaja koje prisiljavamo da zaboravimo ili otavimo po strani. Također u ovoj teoriji Winnicott govori da da je lažna samosvijest postavljena kao maska osobe koja štiti svoju osobnost. 

Kada postavljamo masku, smatramo da činimo dobro za sebe, te si tako postavljamo prepreke i zapravo zaboravimo tko smo. Povjerujemo si da su granice i i standardi koje si postavljamo u svojoj lažnoj samosvijesti  stvari koje zaslužujemo, a zapravo se na taj način ograničavamo upoznati sebe od straha da nas ne povrijede ili da nam srce ne bude slomljeno. 

Zbog svoje lažne samosvijesti možemo doživjeti egzistencijalnu krizu i počinjemo se preispitivati, što je naša prava osobnost, tko sam ja!

U svojoj srži samosvijest uključuje preusmjeravanje naše pažnje s onoga što se događa oko nas na sebe. Umjesto da se fokusirate na na ono što drugi ljudi rade i govore, naglasak se stavlja na to kako misliti i osjećati.

Neki od primjera su : " moji roditelji vrše preveliki pritisak na mene ili moj partner to ne shvaća". To je pomak fokusa na druge i usmjeren je prema nama. 

Neće nam se uvijek svidjeti što doživimo i to je u redu, to i je cilj u razumijevanju sebe. 

Dok učite o razumijevanju sebe, najvjerojatnije će te se dotaknuti izazovnijih, neugodnijih i zbunjujućih dijelova onoga što jeste. Vaš unutarnji kritičar će se vjerojatno pojaviti i često se može pojaviti osjećaj srama. Unutarnji kritičar se voli hraniti sramom i može preuzeti ulogu u razumijevanju sebe, svoje samosvijesti. Dok vas vaš unutarnji kritičar želi nadvladati, bitno je da se suprotstavite brigom o sebi. Samosvijest nije samoosuđivanje, već briga o sebi. Iskrenost prema sebi je najvažnija za samosvijest, moguća je uz podršku i brigu za sebe. 

Prije nego započnete na put samosvijesti dobro je potražiti podršku, ojačati svoje vještine pri upravljanju intenzivnim emocijama. Važno je osvjsetiti kako će te se uzemljiti i smiriti se ako se osjećate preplavljeno ili uznemireno u procesu razumijevanja sebe. 

Neće biti prekasno da upoznamo svoje pravo ja ako naučimo kako razumjeti tko smo zapravo mi. Stoga budite otvoreni za promjene i pritom ne dopustite da vas te promjene zbune. Prilagodite se svom okruženju ali nemojte izgubiti svoju autentičnost. 

 

" Ne postoji ništa važnije za pravi rast od spoznaje da niste glas svog uma, vi ste taj koji ga čuje." Michael Singer  

Društvene mreže

facebook iconInstagram iconLinkedIn icon

Kontakt

Savjetovanje Ana, obrt savjetovanje, vl. Ana Sedak

Draganička 36, 10000 Zagreb

MBO: 98642634

OIB: 96551059192

T: 098 983 9837

E: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.