Kada je riječ o mentalnom zdravlju, postavljanje i održavanje granica je ključno.
Zdrave granice su bitne za održavanje odnosa. Kada postavimo jasne granice, drugima možemo reći svoje potrebe i ograničenja. Granice vam pomažu da zaštitite svoju emocionalnu, mentalnu i fizičku dobrobit. Bez granica riskirate da postanete preopterećeni i pod stresom, što može dovesti do problema s mentalnim zdravljem.
Zašto su granice važne?
Štite vaše emocionalno blagostanje. Štite vaše emocionalno zdravlje, pomažući vam da održite svoje osobne vrijednosti, uvjerenja i potrebe. Postavljanjem granica možete stvoriti vaš siguran i ugodan prostor.
Pomaže vam da izbjegnete ljutnju i izgaranje u odnosima. Kada postavite jasna očekivanja, možete izbjeći pretjerano obvezivanje.
Granice stvaraju jasnu komunikaciju u odnosima. Kada jasno izrazite svoje potrebe i granice, time izbjegavate nesporazume i sukobe.
Ponekad se uhvatite kako nekim stvarima kažete da, a to ne želite, to radite samo kako nebi uzrujali ili uznemirili druge. Osjećate se ogorčeno jer činite više za druge nego što oni čine za vas. Sebe zapostavljate. Stres koji osjećate zbog razočaranja drugih veći je od stresa zbog činjenja stvari koje vam stvaraju nelagodu ili vas iscrpljuju u nastojanju da udovoljite drugima.
Prvi korak u postavljanju jasnih granica je utvrditi gdje su vaše granice. Dajte si vremena da razmislite o svojim vrijednostima, uvjerenjima i potrebama, razmislite o onome što vam odgovara, ne pristajte na sve.
Možete si postaviti pitanja :
Koja ponašanja drugih su za mene neprihvatljiva ?
Koje su moje osobne vrijednosti?
Koji su moji prioriteti u životu?
Koje situacije su mi nelagodne i tjeskobne?
U komunikaciji o svojim granicama budite jasni i konkretni, koristitie "ja" poruke kako biste jasno izrazili svoje potrebe i ograničenja. Vrlo često u stvarnom svijetu postavljanje granica uključuje pregovore, a to nije lako i nejde glatko. Kao što vi želite imati svoje granice tako i drugi žele i te se granice ne moraju poklapati jer smo svi različiti i imamo različita uvjerenja.
U komunikaciji pri postavljanju granica možete reći: "Osjećam se nelagodno kad mi tako govorite ili dok me prekidate kad ja govorim."
Koristite pozitivne izjave. " Trebam malo vremena za sebe."
Budite čvrsti i odlučni ne morate se ispričavati pri postavljanju jasnih granica, to je vaše pravo, niti ne morate umanjivati njihovu važnost.
Kao što vi imate pravo na vaše granice, imaju i drugi. Važno je poštivati tuđe granice iako se razlikuju od vaših. Slušajte kada vam netko govori o svojim granicama. Pokažite razumijevanje i poštujte njihove potrebe i ograničenja.
Ako ste prekršili nečije granice, preuzmite odgovornost za svoje postupke i ispričajte se.
Budite dosljedni u postavljanju granica. Držite se svojih granica i provodite ih, čak iako vam je to ponekad neugodno ili izazovno.
Kada dosljedno provodite svoje granice, drugi uče vjerovati i poštivati vaše potrebe i ograničenja. Isto tako uče da ste pouzdani, što svakako može ojačati vaše odnose i pomoći vam da izbjegnete nesporazume.
Vi ste ti koji ćete živjeti s posljedicama svojih izbora i u postavljanju granica. Konačno, svi mi imamo vlastite razine udobnosti i sigurnosti.
Iako to sada djeluje stresno, jednom kada naučite postavljati granice, svakako smanjuje dio stresa koji je sada pred vama jer tek učite ili ćete učiti uz podršku.
Rad na strategijama u postavljanju granica i asertivnim komunikacijskim tehnikama može donjeti nove pozitivne rezultate u vašem životu.